Zupa z tego przepisu jest „egzotyczna” w tym sensie, że zawiera składniki typowe dla kuchni południowo-wschodniej Azji. Oprócz tytułowej dyni są więc bataty, mleczko kokosowe, sok pomarańczowy, imbir, kafir, chili… Nadaje to zupie bardzo charakterystycznej nuty, nasuwającej skojarzenia zwłaszcza z kuchnią tajską i wietnamską. Polecam jednak wypróbowanie tego przepisu każdemu miłośnikowi dyni, nawet jeśli nie jest entuzjastą lub znawcą kuchni Azji.
Składniki:
- 700 g dojrzałej dyni bez pestek i skóry
- 350 g batatów
- 2 ząbki czosnku
- 3-4 cm świeżego imbiru
- 1/4 – 1/2 średniej papryczki chili (wg upodobań, ale ostrożnie!)
- 2-3 łyżki oliwy
Przygotowanie:
Bataty obieramy i wraz z dynią kroimy w dość grubą, 2-3 cm kostkę. Czosnek i imbir obieramy; pierwszy z nich dzielimy na kilka mniejszych kawałków, zaś imbir kroimy w bardzo cienkie paski. Z papryczki chili usuwamy nasiona i drobno kroimy (można zostawić kawałek do dekoracji).
W rondlu (najlepiej z nieprzywierającą powłoką) na dość silnym ogniu rozgrzewamy 2-3 łyżki oliwy. Wrzucamy na nią czosnek, chili, imbir i liście kafiru. Podsmażamy przez ok. 2 minuty, aż uwolnią aromat, często mieszając.
Dodajemy partiami dynię i bataty, dokładnie mieszając z pozostałymi składnikami i przez chwilę podsmażamy. Dolewamy 250 ml wody i zagotowujemy.
Rondel przestawiamy na mały ogień i przykrywamy. Warzywa dusimy dość powoli przez 45 minut co pewien czas mieszając.
Z ugotowanych warzyw odławiamy liście kafiru, po czym blendujemy na gładką masę. W czasie blendowania dodajemy również partiami sok pomarańczowy, mleczko kokosowe oraz 3-4 łyżeczki brązowego cukru do smaku.
Zupę podajemy na ciepło z dodatkiem suszonych nasion dyni.
Porcja dla:
4 osób
Czas przygotowania:
20 minut
Czas gotowania:
50 minut
Całkowity czas:
70 minut
Średnia 5 / 5 (2734 głosów)