Home Zupy Szpecle Nadii

Szpecle Nadii

by

Samodzielne ugotowanie szpecli nie wymaga żadnej tajemnej wiedzy. Można do nich dodać ulubiony sos, albo na przykład podsmażoną cebulkę, starty ser, a następnie zapiec w piekarniku, żeby ser się stopił i przyrumienił. Pycha!

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej (lub więcej, w razie potrzeby)
  • 1 łyżeczka soli
  • 4 jajka
  • 125 ml ciepłej wody

Przygotowanie:

  • W misce wymieszać mąkę z solą. Zrobić w środku zagłębienie. Jajka roztrzepać widelcem i dodać do zagłębienia w mące. Zmiksować całość, zaczynając od środka i przesuwając mikser w kierunku brzeg��w miski. Stopniowo dodawać wodę. W zależności od wielkości użytych jajek, być może trzeba będzie dodać nieco więcej mąki. Wyrabiać ciasto mikserem, aż powstaną bąbelki i będzie się łatwo odlepiać od miski. Cierpliwości – to może zająć nawet 10 minut lub więcej. Przykryć miskę ściereczką i odstawić ciasto na kilka minut, aby odpoczęło.
  • W dużym garnku zagotować osoloną wodę. Zmniejszyć ognień. Około 1/6 ciasta ułożyć na krótszym końcu deski do krojenia i za pomocą dużego noża odcinać je, wrzucając wprost do gotującej delikatnie wody. Gotować tylko niedużą ilość klusek na raz; muszą mieć dużo miejsca w wodzie, żeby się nie posklejały. Można je też wyciskać ze specjalnej praski, dzięki czemu będą miały jednakowy kształt. Gotować, aż wypłyną na powierzchnię.

Porcja dla:

6 osób

Czas przygotowania:

25 minut

Czas gotowania:

15 minut

Całkowity czas:

40 minut


Średnia 5 / 5 (1692 głosów)

related articles